Both of them are "BUY IT NOW" items, so why wouldn't sellers be watching the premiums on other bars to make prices more competitive? Is there any good reason to pay $3 more per ounce for Englehard for a 100-ounce bar?
tulving sells engelhardt at 2.99 over spot and the lesser known brands at 1.99 over spot.
i can remember asking myself if it was wise to pay 1.49 over spot for eagles about 4 years ago. lol
personally, unless you have gobs of money, i think the 1 or 10 bars are the way to go, and the ease of resale etc due to the smaller size justifies a slightly higher premium.
Buying: Peace/Morgan G+ at $15.00 copper cents at 1.3X wheat pennies at 3X